Tradycyjna technika wykonania szkła kryształowego nadaje gotowym wyrobom niepowtarzalnego charakteru. Podzielając zamiłowanie do piękna, zgromadziliśmy w naszym sklepie zapierające dech przedmioty wykonane z kryształu przez prawdziwych specjalistów z huty Julia. Historia tego producenta sięga XIX wieku i to dzięki temu świece, kieliszki i szklanki wykonane w zakładzie Huty Julia są jedyne w swoim rodzaju i podbijają serca każdego pokolenia!

Ręczna praca

Obcowanie z produktem, ręczne formowanie oraz szlifowanie wyróżnia hutę na tle innych producentów. Zamiłowanie do tradycyjnych technik wytwarzania, przy jednoczesnej szerokiej ofercie nowoczesnych produktów sprawiają, że huta Julia jest rozpoznawana nie tylko w naszym kraju, ale także na terenie całego świata. Produkty spod skrzydeł huty Julia wystawiane są na krajowych i zagranicznych wystawach. Zdobyły one także nagrody w licznych konkursach oraz plebiscytach.W sercu Karkonoszy

Burzliwa historia huty pokazuje, jak wiele tradycji rzemieślniczych kryje się za jej drzwiami. Udało się zachować karkonoskie tradycję oraz kontynuować produkcję arcydzieł sztuki użytkowej.
Historia huty Julia rozpoczęła się w Karkonoszach. To tutaj, w Piechowicach niedaleko Szklarskiej Poręby, znajduje się zabytkowa fabryka szkła kryształowego. Co ciekawe, zakład jest dostępny dla zwiedzających! Można tu podziwiać, jak powstają kryształowe cuda, a nawet wziąć udział w warsztatach, które przybliżają technikę sztuki szklarskiej.Jak wyglądały początki huty? Wszystko zaczęło się w XIX wieku, a dokładnie w 1842 roku, kiedy w Szklarskiej Porębie powstała niemiecka huta Josephine. Pierwszy dyrektor zakładu, architekt Franz Pohl, doprowadził zakład do rozpoznawalności, dzięki doskonałemu poziomowi artystycznemu produkowanych wyrobów. Innowacyjne i uznawane wyroby trafiały do rezydencji królewskich o arystokratycznych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Pod koniec wieku, w Piechowicach pojawia się inny zakład - huta Fredricha Wilhelma Heckerta. Obie fabryki nawiązują współpracę w 1923 roku i łączą się ze sobą oraz z firmą Kynast Kristal Neuman & Staebe w Sobieszowie. W efekcie powstaje marka Josephine. Po zakończeniu wojny Śląsk wraca na mapy Polski, a obie huty Joshepine kontynuują produkcję, tym razem pod okiem polskich hutników i zdobników. W 1958 zostaje zmieniona nazwa – na hutę Julia. Historia na tym się nie kończy, gdyż w 1999 roku zakład przechodzi proces prywatyzacji i kupują go Amerykanie, którzy ostatecznie doprowadzają do upadłości całego zakładu. Produkcja rusza z powrotem w 2006 roku, kiedy to część huty kupuje polska rodzina. Od tego czasu marka Julia wraca na salony, zarówno wystawnych rezydencji, jak też… polskich domów!Od kieliszków do pucharów!

Dziś huta Julia produkuje kieliszki, karafki, dzbanki i wazony. Produkty z karkonoskiej fabryki to wspaniałe upominki, prezenty jubileuszowe oraz weselne. Wśród popularnych wyrobów znajdują się także reprezentacyjne kryształowe lampy, a nawet puchary! Huta produkuje także grawerowane wyroby, dzięki czemu na ulubionych kieliszkach czy kuflach można uwiecznić niezapomniane historie, takie jak sama historia huty Julia!